Mūsu ķermenis ir gudrs. Tas dažādos veidos ziņo, ja kaut kas nav kārtībā, piemēram, ar dažāda veida sāpēm, enerģijas trūkumu, izskata izmaiņām. Uz ķermeņa izteiktāko signālu – sāpēm – reaģējam visātrāk. Bet vitamīnu trūkums var būt mazāk agresīvs. Rakstā mēs dalāmies ar visspilgtākajiem simptomiem, kā organisms ziņo par vitamīnu trūkumu
Āda ir mūsu lielākais orgāns, tāpēc šeit, iespējams, varam pamanīt vitamīnu trūkumu. Tas var izraisīt ādas sausumu vai zvīņošanos, jūtīgumu, pūtītes vai zilumus “no nekurienes”. Sausu vai zvīņainu ādu mums parasti patīk ārstēt ar ārējiem līdzekļiem – krēmiem un losjoniem. Tas palīdz mazināt simptomus, taču ir vērts parūpēties par ādas stāvokli no iekšpuses, lietojot uztura bagātinātājus ādai.
Šī problēma ir visizplatītākā sievietēm. Ja īpašās nagu stiprinošās lakas vai eļļas nepalīdz nostiprināt lūstošos nagus, vainojams vitamīnu trūkums. Tā dēļ var kļūt bāla vai pelēka nagu plāksne, parādīties dažādi plankumi vai svītras uz nagiem. Lai uzlabotu nagu stāvokli, ieteicams lietot uztura bagātinātājus ar A, C, D un E vitamīnu, kalciju, cinku, biotīnu, selēnu, silīciju, dzelzi.
Neliela matu izkrišana ir normāla, taču, ja pēc ķemmēšanas birstē paliek matu kušķis vai mati pēc mazgāšanas kļūst sausi un trausli, tā ir skaidra zīme, ka organismā trūkst vitamīni. Matu izkrišana var izraisīt arī matu lūšanu, galvas ādas zvīņošanos, izsitumus vai niezi. Galvas ādas kairinājumu var izraisīt matu kopšanas līdzekļi, taču, ja problēma saglabājas arī pēc to nomaiņas, meklējiet vitamīnu un minerālvielu kompleksu, kas atbalsta jūsu galvas ādas un matu veselību un skaistumu.
Daudzi cilvēki pavada visu dienu, strādājot pie datora, neļaujot acīm atpūsties, kā arī dabiski nenodrošina organismu ar acu veselībai nepieciešamajiem vitamīniem. Ja pamanāt, ka redze pasliktinās vai dubultojas, sajūtat acu apsārtumu vai graušanu, niezi vai jutīgumu pret spilgtu gaismu – acis sūta signālus, ka jums trūkst A (beta karotīna) un E vitamīna, luteīns, zeaksantīna, cinks vai omega-3 taukskābes.
Ir teiciens, ka pūtīte uz mēles ir zīme, ka mums kaut kas traucē. Grūti pateikt, cik daudz patiesības ir šajā teicienā, taču medicīna var sniegt ticamāku skaidrojumu – pinnes uz mēles var būt zīme, kas brīdina par vitamīna deficītu. Citas vitamīna deficīta pazīmes mutē var būt: mēles aplikums vai krāsas maiņa, smaganu asiņošana, jutīgi zobi un slikta elpa.
Ātrs dzīves ritms, nepilnvērtīga atpūta un stress var būt noguruma cēlonis, taču nogurums var būt arī pazīme, ka organismā trūkst vitamīnu un minerālvielu. Bezmiegs, aizkaitināmība, apātija, apetītes vai smaržas zudums arī var ziņot par vitamīnu trūkumu. Lai samazinātu nogurumu, lietojiet uztura bagātinātājus, kas satur B vitamīnus, īpaši B1, B6, B12, kā arī A un C vitamīnus, magniju un cinku.
Vitamīnu trūkums var izraisīt arī tādas kaites kā aizcietējums, slikta dūša un slikta barības vielu uzsūkšanās. Tātad, ja jūs ciešat no gremošanas problēmām, jums vajadzētu ne tikai pievērts uzmanību savam uzturam, bet arī, konsultējoties ar savu ārstu, atrast labāko problēmas risinājumu – nepieciešamos vitamīnus, minerālvielas vai medikamentus.